Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/rivernet/domains/materac-rehabilitacyjny.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 2723 Czy istnieje coś takiego jak materace lecznicze? W jaki sposób materac leczniczy może pomóc na chory kręgosłup? | materac-rehabilitacyjny.pl

Czym jest materac leczniczy i w jaki sposób weryfikuje się jego prozdrowotne działanie? Czy zakup takiego modelu może wpłynąć na złagodzenie bólu odczuwanego w okolicach kręgosłupa? Czym różni się polecany materac na kręgosłup od innych modeli, które można znaleźć w sklepach?

Materac leczniczy – czym jest?

Materace lecznicze, zwane często również medycznymi, to niezbędne wyposażenie sypialni osób borykających się z bólami pleców. Odpowiednie podparcie kręgosłupa gwarantujące fizjologiczną pozycję podczas snu jest tu potwierdzone certyfikatem medycznym, którego otrzymanie uzależnione jest od pozytywnego wyniku serii rygorystycznych testów. Materac na chory kręgosłup powinien gwarantować bezpieczeństwo, za którym w tym przypadku idzie łagodzenie objawów wynikających z różnego rodzaju dysfunkcji, niedopuszczenie do ich pogłębienia się, czy blokowanie powstawania kolejnych zwyrodnień. Około 30% czasu w ciągu całej doby spędza się w łóżku. Leczniczy materac na ból kręgosłupa jest więc niezbędnym wsparciem podczas rehabilitacji.

Bardzo wielu ludzi spotkało się z fałszywą opinią mówiącą o tym, że materace lecznicze to wyłącznie modele skrajnie twarde. Twierdzenie to mija się z prawdą – fizjoterapeuci i ortopedzi są zgodni co do tego, że zbyt twarde materace powodują za silny nacisk punktowy na ciało, przez co przyczyniają się do utrzymywania często bolesnego napięcia mięśni. Materac leczniczy nie może być oczywiście również zbyt miękki, ponieważ nie zapewni on odpowiedniej stabilizacji sylwetki, co może sprzyjać pogłębianiu się wad postawy i zwyrodnień układu mięśniowo-kostnego.

Materace lecznice to produkty przeznaczone dla osób doświadczających problemów z kręgosłupem, napięciem mięśni, krążeniem krwi, powstającymi odleżynami, czy uporczywymi alergiami. Są one także uznanym wsparciem rehabilitacji wad postawy u dzieci. Dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała wraz ze sprężystością wkładu i wieloma strefami twardości gwarantuje fizjologiczną pracę mięśni i kręgosłupa. Materiały zewnętrzne takie jak pianka termoelastyczna Visco każdorazowo dostosowująca się do nacisku, nie blokuje przepływu krwi i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Antyalergiczne materiały nie gromadzą ciepła, przez co blokują rozwój pleśni, grzybów, czy roztoczy.

Czym różni się materac leczniczy od zwykłego materaca?

Zastanawiając się nad tym, jaki materac na bóle kręgosłupa wybrać, wiele osób zgłasza się po poradę do fizjoterapeuty lub ortopedy. To na podstawie informacji właśnie od tych specjalistów projektowane i tworzone są materace lecznicze. W ich przypadku nie chodzi jedynie o wygodę, ale także o zapewnienie równomiernego podparcia i utrzymywanie fizjologicznej pozycji ciała podczas snu, co potwierdzane jest certyfikatem medycznym. Zwykłe materace nie są poddawane tak wymagającym testom, nie są także uznawane za wyrób medyczny. Leczniczy materac na kręgosłup to produkt, którego wpływ na zdrowie oraz bezpieczeństwo użytkowania zostało dokładnie zweryfikowane.

Prozdrowotne efekty materace lecznice zawdzięczają połączeniom nowoczesnych materiałów, takich jak termoelastyczne pianki, z innowacyjnymi technologiami, jak Multipocket, czyli mniejsze sprężyny zamknięte w kieszeniach, zapewniające jeszcze więcej niezależnych od siebie punktów podparcia, niż w standardowych modelach kieszeniowych. Najwyższe standardy medyczne potwierdzają bezpieczeństwo, które może być szczególnie ważne dla osób zmagających się z uporczywymi dolegliwościami bólowymi.

Jakie są rodzaje materacy medycznych?

Jaki materac do spania na kręgosłup i związane z nim dolegliwości będzie najlepszy? W takiej sytuacji szczególnie warte uwagi są modele ortopedyczne. Ten rodzaj materacy leczniczych polecany jest dla osób, którym bolący kręgosłup skutecznie utrudnia życie. To dobry wybór także dla dzieci, u których diagnozuje się wady postawy, czy nawet kogoś, kto profilaktycznie chce zadbać o swoje zdrowie. Odpowiednie podparcie ciała zapewnia fizjologiczne ułożenie kręgosłupa, obniżenie napięcia mięśniowego, a sprężysta pianka zapobiega drętwieniu kończyn.

Materace przeciwodleżynowe to propozycja dla osób, które przez przebytą wcześniej operację, uraz, czy z jakiegokolwiek innego powodu zmuszone są prowadzić leżący tryb życia. Z modeli tych korzystają zarówno osoby, u których już zaobserwowano pierwsze powstałe odleżyny, jak i te, które chcą działać zapobiegawczo. Materace zmiennociśnieniowe mają zwykle kilka komór, przez które naprzemiennie przepływa powietrze, zapewniając dynamiczny odpoczynek dla wszystkich partii ciała.

Materace lecznicze to również modele antyalergiczne. Wentylowane materiały zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega gromadzeniu się ciepła wewnątrz materaca, nie dopuszczając do rozwoju mikroorganizmów będących silnym alergenem.

W jaki sposób może pomóc materac leczniczy?

Materac leczniczy może okazać się pomocny na różne sposoby zależnie od stanu zdrowia osoby, która z niego korzysta. Gdy mowa o zdiagnozowanych dysfunkcjach kręgosłupa, modele medyczne są w stanie hamować rozwój choroby, wspierać proces rehabilitacji, a przede wszystkim przez całą noc utrzymywać fizjologiczną pozycję ciała. Twardy materac ból kręgosłupa likwiduje stopniowo i skutecznie, szczególnie jeśli jest dodatkowo uzupełniony rehabilitacyjnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Materac na chory kręgosłup opatrzony certyfikatem medycznym pomocny będzie również w przypadku niezdiagnozowanych dolegliwości bólowych. Zaliczyć można do nich wszelkie bóle pleców, sztywność karku, drętwienie kończyn, nerwobóle, czy wrażenie „połamania” po wstaniu z łóżka. Nie wszystkie problemy zdrowotne da się rozwiązać, korzystając jedynie z dobrego materaca. Wiele z nich ma jednak swoje podstawy w niefizjologicznej pozycji obieranej podczas snu czy nieprawidłowego podparcia kręgosłupa. Wybierając leczniczy materac na kręgosłup, cena, którą trzeba za niego zapłacić, często może być ceną dobrego samopoczucia.

Bestseller materacy medycznych Hilding

Marka Hilding dla najbardziej wymagających klientów przygotowała 5 propozycji materacy posiadających odpowiednie certyfikaty, aby nazywać je modelami medycznymi. Restrykcyjne testy, przez które przeszły, pozwoliły na określenie ich mianem wyrobu medycznego klasy I.

Pierwszy z modeli to klasyczny materac kieszeniowy Holding Fandango. Ze względu na swoją twardość, polecany jest on dla osób z problemami z kręgosłupem, zmagających się z nadwagą, lub po prostu preferujących twarde materace. Stabilność w tym modelu zawdzięcza się wypełnieniu z kokosa i filcu, elastyczność natomiast to zasługa pianki Flexifoam. Podobny w budowie jest model Pasodoble – również zalicza się go do materaców twardych, jest on jednak dodatkowo wzbogacony o naturalne włókno agawy, które zachowując sprężystość, stabilizuje jego twardość.

Najbardziej zaawansowanym medycznym modelem sprężynowym jest materac Hilding Makarena. W nim zastosowana została technologia Multipocket, która odpowiada za zmniejszenie sprężyn oraz zwiększenie ich ilości, tworząc jeszcze więcej punktów podparcia. Z jednej strony wierzchnia warstwa materaca to elastyczna pianka Visco w połączeniu z Flexifoam, natomiast z drugiej znaleźć można lateks, który będzie twardszym podłożem do snu.

Materace lecznicze mogą zostać w całości wykonane z pianki bez sprężynowego wkładu tak jak w modelu Hilding Salsa. Tu za odpowiedni rozkład nacisku ciała odpowiada pianka Flexifoam, zewnętrzna warstwa to natomiast dostosowująca się do kształtów pianka Visco. Model Hilding Rumba także jest materacem piankowym, jednak cechuje się on większą miękkością. To certyfikowany materac przeciwodleżynowy, zapewniający maksymalną wentylację przylegającej do niego skóry. Znaleźć w nim można wysokoelastyczną podstawę wykonaną z pianki Velvet Touch, która gwarantując odpowiednie podparcie kręgosłupa, dba również o wygodę, pozwalając na przyjemne otulenie ciała śpiącej na nim osoby.

Jakie certyfikaty powinny mieć materace lecznicze?

Najważniejszym certyfikatem, który muszą posiadać wszystkie materace lecznicze, jest certyfikat wyrobu medycznego klasy I. Jest to ocena medyczna, która dopuszcza użycie materaca przez osoby przewlekle chore i wymagające opieki neurologicznej, wsparcia ruchowego, lub takich, które przechodzą przez okres rekonwalescencji po urazach i operacjach. Pod kątem ortopedycznym modele te są cenione za profilaktykę i łagodzenie zapaleń stawów, chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii czy nawet osteoporozy. Pełnią one także istotną rolę w neurologii przy niedowładach, porażeniach po urazach i udarach mózgu, stwardnieniu rozsianym, czy nerwobólach.

Warto zwrócić uwagę także na certyfikat Oeko-Tex, który świadczy o tym, że materac jest w pełni bezpieczny zarówno dla alergików, jak i osób zmagających się z chorobami skóry. Wybierając model dziecięcy, szczególnie gdy przeznaczony jest on dla niemowlęcia, nieobojętna pozostaje także pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl