Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/rivernet/domains/materac-rehabilitacyjny.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 2723 Dobry materac – co to oznacza? Przewodnik dobrego snu | materac-rehabilitacyjny.pl

Dobry materac to inwestycja na lata, dzięki której każdego ranka możemy budzić się bez bólu pleców, odprężeni i wyspani. Jak wybrać podłoże zapewniające w pełni komfortowy sen? Przyjrzyjmy się propozycjom od przodujących producentów i sprawdźmy, co wyróżnia najlepsze materace.

Dobry materac – czyli jaki? 

Wybór dobrego materaca to wyzwanie. Nie istnieje jeden optymalny model, ponieważ podłoże do spania powinno być dopasowane do indywidualnych preferencji. Zobaczmy, jakie kwestie warto wziąć pod uwagę. Jak dobrać materac dopasowany do potrzeb?

Wiek

Materace dziecięce dostosowane są do potrzeb maluszka. Świetnie sprawdzą się modele z antyalergicznej i antybakteryjnej pianki wysokoelastycznej, z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka oraz łatwym do wyprania pokrowcem (np. Hilding Dobranocka). Dla starszego dziecka odpowiedni będzie materac ortopedyczny ze zróżnicowanymi strefami twardości, który pozwoli zapobiegać wadom postawy i wspierać korektę już istniejących. Seniorom leżącym zalecane są m.in. materace przeciwodleżynowe.

Waga i wzrost

Twardość materaca musi być dopasowana do wagi i wzrostu, aby zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa i zdrową pozycję podczas snu. Osoby lekkie mogą wybrać materac o mniejszej twardości, np. H1 lub H2. Osoby ważące powyżej 80 kg powinny zaś rozważyć w pierwszej kolejności materac o twardości H3, a te ważące więcej niż 100 kg – H4 (np. Hilding Fandango). W tym przypadku ważny jest jednak również wzrost, ponieważ wyższe osoby potrzebują elastyczniejszego podłoża. Twardość materaca powinna być też uzależniona od preferowanej pozycji podczas snu, o czym za chwilę.

Preferowana pozycja podczas snu

Twardość materaca warto dopasować do preferowanej pozycji podczas snu. Jeżeli lubimy spanie na brzuchu, wskazany będzie model o średniej twardości lub twardy. Osobom śpiącym na boku zaleca się wybór materaca miększego, niż wskazuje na to ich waga – pozwoli to na odciążenie bioder i barków (materac 6 w 1, np. Hilding Electro, pozwala różnicować poziom twardości w zależności od aktualnych potrzeb).

Liczba osób korzystających z materaca

Najbardziej problematyczne jest znalezienie materaca dla partnerów ze znaczną różnicą wagi. O ile w przypadku różnicy nieprzekraczającej 30 kg dobrym rozwiązaniem będzie model z pianki termoelastycznej lub ze sprężynami Multipocket (np. SleepMed Hybrid Premium), który pozwoli uniknąć zapadania się i falowania podczas ruchów jednego z partnerów, o tyle przy większej różnicy lepiej będzie zainwestować w dwa pojedyncze materace. Dzięki dodatkowemu materacowi nawierzchniowemu możemy je połączyć, pozbywając się niekomfortowej przerwy. W ten sposób każdy z partnerów może cieszyć się podłożem dopasowanym do własnych potrzeb, nie rezygnując z wzajemnej bliskości. 

Stan zdrowia

Osobom z różnymi schorzeniami zalecane są materace medyczne (np. SleepMed Comfort). Modele z wieloma strefami komfortu i umożliwiające zmianę poziomu twardości sprawdzą się w przypadku bólu pleców, wad postawy czy wysokiego napięcia mięśni. Alergicy powinni sięgnąć po materace z antyalergicznych komponentów (np. lateks), z pokrowcem zapewniającym dobrą wentylację i łatwe utrzymanie higieny.

I chociaż wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany wagą, stanem zdrowia czy indywidualnymi preferencjami, możemy wyróżnić pewne cechy łączące wszystkie najlepsze materace:

 • są bezpieczne dla zdrowia,
 • zapewniają komfortowy sen, niezależnie od przybranej pozycji,
 • mają wiele zalet praktycznych, ułatwiających codzienne użytkowanie.

Jak rozpoznać dobry materac?

Wiemy już, jakie cechy odróżniają dobre materace od tych przeciętnej jakości. Po czym możemy poznać, że materac jest bezpieczny dla zdrowia, komfortowy i praktyczny? Zwróćmy uwagę na długość okresu gwarancji (15 czy 20 lat to dobry znak), a także na cechy wyszczególnione poniżej. 

Materace o prozdrowotnych właściwościach

Zdrowy sen nie tylko zapewnia dobre samopoczucie, ale też wzmacnia odporność i pomaga zapobiegać chorobom. Pamiętajmy, że najlepsze materace medyczne mają odpowiednie certyfikaty

 • Materace z wieloma strefami twardości – zapobiegają bólom pleców, mięśni i stawów, zapewniając właściwe podparcie kręgosłupa i dopasowanie do anatomicznych krzywizn. Dobrym przykładem jest Curem.ZIP od cenionej skandynawskiej marki Hilding. Siedem stref twardości oraz zastosowanie gęsto rozmieszczonych sprężyn Multipocket i dwóch rodzajów nowoczesnych pianek to gwarancja zdrowego i wygodnego snu. 
 • Materace 6 w 1 z odpinanym topem – umożliwiają dostosowanie twardości podłoża do bieżących potrzeb. Materac SleepMed Hybrid Premium Plus ma aż sześć poziomów twardości, a w razie potrzeby możemy dodatkowo podnieść wytrzymałość i twardość za pomocą ekologicznej maty kokosowej.
 • Materace z antyalergicznych surowców – są w pełni bezpieczne dla alergików, wolne od szkodliwych substancji i wyposażone w odpowiednie systemy wentylacyjne. Takie właściwości wykazuje m.in. materac Hilding Zorba, wykonany z antyalergicznej pianki lateksowej i niezwykle elastycznej pianki FlexiFoam, ze specjalnym pokrowcem eliminującym pleśń czy roztocza. 

Materace, które zapewnią komfortowy sen

Najlepsze materace to te, na których nic nie przerywa nam błogiego snu. Nie musimy martwić się zapadaniem, niewygodą podczas zmiany pozycji czy gromadzącą się wilgocią. 

 • Materace zapewniające stabilne podparcie ciała niezależnie od pozycji – perfekcyjną wygodę osiągniemy, sięgając po materace hybrydowe. Łączą one doskonałą elastyczność pianek z solidnym podparciem kręgosłupa, na co wpływa duża liczba pracujących niezależnie od siebie sprężyn. Takie rozwiązanie zastosowano chociażby w materacu Hilding Dance. Dzięki sprężynom kieszeniowym podłoże ugina się jedynie w miejscu nacisku, a pianka wysokoelastyczna FloFom reaguje na temperaturę ciała, umożliwiając maksymalną regenerację mięśni.
 • Materace dające przyjemny efekt otulenia – reagująca na temperaturę pianka termoelastyczna idealnie dopasowuje się do ciała, gwarantując niesamowite odprężenie, połączone z uczuciem miękkości, lekkości i otulenia. W nowoczesnym materacu Curem.EXE oprócz pianki termoelastycznej zastosowano też innowacyjną piankę Serene, wyróżniającą się redukcją nacisków i stabilnym wsparciem.
 • Materace z zaawansowanymi systemami wentylacyjnymi – gwarantują świetną cyrkulację powietrza, wpływając jednocześnie na higienę i podwyższenie komfortu użytkowania. Materac piankowy Curem.REG to propozycja dla wymagających klientów. Wyróżnia się nie tylko zaawansowanym systemem wentylacyjnym samego wkładu, ale też pokrowcem o właściwościach antybakteryjnych, wyposażonym w specjalną taśmę odprowadzającą nadmiar ciepła.

Materace praktyczne w codziennym użytkowaniu

Dobre materace nawet przy intensywnej eksploatacji przez długi czas zachowają swoje unikalne właściwości, a ich użytkowanie jest intuicyjne i bezproblemowe. 

 • Praktyczny pokrowiec – to ogromna zaleta, cechująca każdy dobry materac. Powinien być łatwy do zdjęcia i założenia, odpowiedni do prania w pralce, przewiewny i wytrzymały. Przykładowo w materacu Hilding Melody mamy do wyboru dwa wygodne pokrowce, mające wszyte uchwyty ułatwiające przenoszenie, z łatwym w obsłudze zamkiem rozdzielczym, przeznaczone do prania w 60°C. 
 • Materace elastyczne – to modele, które możemy użytkować na stelażach z regulowanym podgłówkiem i podnóżkiem. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób starszych czy schorowanych, wiele z nich ma status wyrobów medycznych (np. SleepMed Supreme).
 • Odpinany top – to innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na otrzymanie większej liczby poziomów twardości i dostosowanie jej do bieżących potrzeb. Top może też funkcjonować jako osobny materac, który zabierzemy ze sobą w podróż czy wykorzystamy jako dodatkowy materac nawierzchniowy w celu poprawienia komfortu snu na innym podłożu. Takie rozwiązanie oferuje m.in. materac SleepMed Comfort Plus.

Ile kosztuje dobry materac?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje dobry materac? Zakres cenowy jest bardzo szeroki – ze względu na różne potrzeby użytkowników i wynikające z nich właściwości poszczególnych modeli. Cena zależy od m.in.:

 • wymiarów materaca,
 • liczby zastosowanych warstw – najdroższe są z reguły materace hybrydowe, łączące w sobie sprężyny oraz innowacyjne pianki,
 • wykorzystania nowoczesnych technologii i dodatkowych udogodnień, np. szczególnego rodzaju wypełnienia, specjalnych antyalergicznych czy antybakteryjnych substancji,
 • uzyskanych atestów i certyfikatów.

W zależności od powyższych czynników ceny dobrych materacy wahają się już od kilkuset złotych do nawet ok. 5000 zł. Spójrzmy na kilka przykładowych modeli od szwedzkiej marki Hilding. 

Nazwa materaca Hilding Safety Smyk Hilding Cha-Cha Hilding Latino Hilding Electro
Rodzaj materaca Dziecięcy, piankowy Kieszeniowy, sprężynowy Lateksowy, piankowy Hybrydowy
Wymiary 60 × 120 cm 80 × 200 cm 140 × 200 cm 180 × 200 cm
Zastosowane materiały Pianka poliuretanowa FlexiFoam + pianka wysokoelastyczna Sprężyny kieszeniowe, pianka Velvet Touch, filc Lateks, pianka Velvet Touch Sprężyny Multipocket, pianka wysokoelastyczna, Pianka Fusion, pianka termoelastyczna, lateks, sizal
Dodatkowe zalety Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, antybakteryjny, antyalergiczny 7 stref twardości 7 stref twardości, 2 poziomy twardości do wyboru, możliwość zastosowania na stelażu z regulacją podnóżka i podgłówka 7 stref twardości, 6 poziomów twardości do wyboru
Cena 350 zł 743 zł 1889 zł 3184 zł

Wybierając materac do spania, kierujmy się przede wszystkim jakością zastosowanych materiałów, prozdrowotnymi właściwościami, solidnym wykonaniem oraz indywidualnymi potrzebami. Pamiętajmy, że najlepsze materace to inwestycja, która zaprocentuje w pełni komfortowym snem i pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem.